„Преди 4-5 години БВП беше 50 милиарда, а тази година ще минем 120 милиарда лева. Добре е, когато има такива инвестиции, които оставят добавена стойност в България“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на церемонията по откриване на производствен завод за автомобилни светлини в Индустриалната зона край Пловдив.
„Благодаря на българските работници, инженери и програмисти за това, че със своята добра работа и квалификация довеждат такива инвеститори“, каза още премиерът. Той акцентира върху изградените индустриални зони в България, които се запълват изключително бързо.
„Когато сте идвали насам, сте видели колко много заводи се строят“, отбеляза още Борисов. И добави: „За мен е важно, че общината и държавата са осигурили всички условия. Това са работни места, това е БВП“.
Според премиера е от значение, че висококвалифицирани български кадри започват да се завръщат от чужбина. Борисов отбеляза също изграждането на инфраструктурата у нас, като специално акцентира върху пътя Ботевград – Мездра и Пловдив – Асеновград, както и разширяването на околовръстното на град Пловдив.
„При този огромен растеж на града и видим икономически подем, не може пловдивското летище да остане в страни. Мисля, че Балканите имат нужда от голям хранителен хъб, в който да идват и да се изнасят стоки. Може в един момент да се окаже, че със самолет по-евтино ще се доставят стоки, отколкото с тировете, ако се направят групажи. Работим по тази тема“, каза още премиерът, цитиран от пресслужбата на кабинета.
„Одело България“ ЕООД е компания, занимаваща се с производство на осветление за автомобилната индустрия и е част от турския холдинг „Байрактарлар“. Инвестицията за завода край Пловдив е на стойност 40 милиона евро, като се очаква до 2023 година да бъдат наети на работа близо 400 души. За инвестицията си в страната, фирмата получава Сертификат за Инвеститор Клас А от Министерство на икономиката.
„Одело България“ ЕООД наскоро откри Развоен център в София, където ще бъдат наети близо 40 инженери, работещи за дизайна на предни и задни светлини за автомобилната индустрия. Локациите в Пловдив и София обслужват две взаимно свързани дейности – дизайн и производството на автомобилни светлини.
Компанията има общо 6 завода по света на стойност 253 милиона евро инвестиции, направени през последните 7 г. В тях работят 4 000 служители, а оборотът за 2018 г. е 383 милиона евро.


Седмичен хороскоп 20 юли - 26 юли 2026
Илин Димитров: Изоставането в туризма от началото на лятото е преодоляно
Три деца пострадаха в катастрофа на пътя Варна-София
Никола Цолов увеличи преднината си във Формула 2
Хванаха жена да шофира с над 3 промила
Германия обсъжда защита на държавните тайни при евентуална победа на AfD
Рискът от новата колонка на OpenAI е, че може да се влюбите в нея
Китайските огромни електромобили рушат пътищата без да плащат за ремонта
Мондиал 2026 може да е струвал $11,7 млрд. на САЩ в загубена производителност
САЩ имат енергийно решение за $5 трлн., но го пренебрегват
10-те страни с най-добри пътища в света
Bentley заменя звука на мотора с... барабани
Ще станат ли всички японски коли еднакви
Audi A6 се самовзриви мистериозно
Най-честата повреда, дължаща се на нискокачествен бензин
Без маша и преса: Най-бързите прически за топлото време
Елена Йончева сезира Европол и Интерпол за злоупотреба с PNR данни
Мартин Атанасов: Липсата на контрол струва милиони на здравната система
Турция, Румъния и България пренаредиха сигурността в Черно море
Мъж преби приятелката си и я изгони на улицата